(Apríl) Electronic Arts kupuje CIG za téměř 9 miliard!

Autor: Net | Přidáno: 1.4.2014 Kategorie Novinky

Po překvapivé akvizici Oculus Facebookem, Electronic Arts oznámilo včera v noci, že koupilo Cloud Imperium Games, společnost vedenou Chrisem Robertsem stojící za Star Citizenem. Údajná cena, kterou EA zaplatilo původním investorům a vlastníkům CIG se odhaduje na 420 milionů dolarů (bezmála 9 miliard korun), tedy více než desetinásobek částky vybrané backery.

Aktualizováno o exkluzivní Q&A s Chrisem Robertsem

ea-logo-blackDohoda znamená, že v EA sázejí na to, že Star Citizen bude úspěšný a pomůže jim konkurovat Blizzardu na poli MMO. Nákupem získá EA práva k duševnímu vlastnictví na Star Citizena, které Chris Roberts a zbytek CIG vytvořili, nicméně se tím otavírá zajímavá možnost pro Chrise a jeho tým oživit hru prvky z Wing Commandera, kterého vlastní rovněž EA. Bohužel práva na Freelancera má stále v držení Microsoft, takže Star Citizen na jeho příběh nenaváže.

V tiskové zprávě CEO EA Andrew Wilson prohlásil:

CIG sdružuje špičkové vývojáře a jejich originální IP (intelectual property, duševní vlastnictví) působivé záznamy a originální IP rozhýbou MMO divizi v EA. S celosvětovým pokrytím a sítí serverů EA využívajících distribuční paltformy Origin, Star Citizen dokáže být vyrovnaným soupeřem ostatním MMO, RPG, FPS i Space-sim hrám na trhu.

Přidán je i komentář k oznámení zakladatele CIG a tvůrce Star Citizena Chrise Robetse:

Komunita Star Citizena měla velký dopad ve světě her. Jsme nejen nejvíce zafinancovanou hrou díky crowdfundingu, ale i největším crowdfundingovým projektem. Dosáhli jsme nemožného cíle, kterého žádné jiné studio nemohlo dosáhnout, to všem díky našim fanouškům. Já jsem stále ohromen trvalou podporu, kterou dostáváme a jak tato komunita dokáže každý den růst. S EA jako partnerem, můžeme konečně realizovat naši vizi hry, díky jejich existujícím serverům a finanční podpoře pro tvorbu dodatečného stahovatelného obsahu bude Star Citizen větší, než se komu kdy snilo, každé město na planetách nabídne hratelnost srovnatelnou s posledním dílem GTA.

Podle tradice, také dnes oznamujeme náš další stretch goal, každý den přidáme za každý milion od EA jeden, hlasovat o dalším můžete na našich stránkách. Jako speciální odměnu získávají všichni backeři sluneční brýle pro postavy ve hře. S novými Origin Delta 453 můžete ignorovat všechny hatery a odpůrce, kteří tvrdili, že hra je jen vaporware. Dnes jsme jim dokázali opak! Bohužel kvůli nedávné akvizici, musíme odložit dogfighting modul, abychom integrovali náš síťový kód se serverovou strukturou EA. Doufáme, že se nám to podaří do E3, nemůžeme se dočkat, až vám ukážeme nová vylepšení!

Uvidíme se ve vesmíru!

Toto je první velký nákup EA od nákupu PopCap Games, tvůrců Plants vs Zombies, v roce 2011. V pevném náručí EA se nyní může Star Citizen těšit z podpory a infrastruktury pro opravdové lámání rekordů a splnit roky očekávání vybudovaných Robertsem a CIG.

Update: Využil jsem svého ročního předplatitelství a concierge, abych položil Chrisovy tři otázky.

Co vám dělá největší starosti v souvislosti s akvizicí?

Popravdě, nikdy jsem nepočítal, že budu muset napsat tolik stretch goalů. Ještě ani nevíme, co s těmi penězi uděláme, počítali jsme, že se nám s fanoušky podaří vybrat 50 možná 60 milionů dolarů. Doufali jsme, že s vydáním dogfighting modulu a především zpřístupněním bety perzistentního vesmíru se nám podaří získat více, 100 milionů by bylo krásné číslo, ale nikdy se nám nesnilo o tom, že budeme mít tolik peněz na vývoj. Nevím, jak komunita přijme, že nově oznámené stretchgoaly nebudou ve hře hned při vydání. A bude trvat je napsat, už teď na fórech jsou několikastránkové diskuze o tom, kde je další dopis.

Asi všechny tohle oznámení překvapilo. Zejména po včerejším dopise, kde jste se dušoval, že Star Citizen neprodáte. Co se změnilo?

Popravdě vyjádření ve včerejším dopise jsme chtěli stáhnout, ale náš software neumožňuje zpětnou editaci textu. Měl jsem se yjádřit jinak. EA nabídla dobré podmínky, už dvakrát jsem se touto cestou vydal, a tak jsem při jednáních věděl, na co si dát pozor. EA získá vlastnictví nového IP, ale CIG si ponechá kreativní kontrolu. A partnerství s EA nám umožní využít distribuční platformy Origin, naše servery se nedají srovnávat s těmi od EA. Nicméně moje rozhodnutí nebylo o penězích, i když 420 milionů dolarů (zhruba 9 miliard korun, pozn. redakce) pomůže s vývojem, ani o serverech. EA vlastní práva ke světu Wing Commandera, a díky partnerství se mohou oba světy propojit. Mimochodem už Dogfighting modul bude na Wing Commandera hodně odkazovat, bude to vlastně hra Arena Commander spouštěná z kokpitů lodí.

Poslední otázka, která hodně lidí zajímá. Bude Star Citizen využívat DRM?

Už dnes musíte mít na našich stránkách účet. Původní plán byl vydat hru bez DRM a využívat připojení jen pro perzistentní vesmír, ale díky Originu bude snazší distribuovat DLC pro singleplayer, stačí si založit účet a internet má každý, komu se podařilo hru předplatit. Takže DRM ano, ale nebude nutné opisovat číslo z krabice při instalaci ani hledat DVD s hrou.

 

Inspirováno: EA Announces Purchase of Cloud Imperium Games

 1. Autor: BlackDog600 | Přidáno: 1.4.2014, 18:50

  Kurnik skoro som vám uveril …. 😀

 2. Autor: DiakonCZ | Přidáno: 1.4.2014, 19:17

  Kdyby nebylo prvního tak už brousím mačetu 😀

 3. Autor: jimmi.lc | Přidáno: 1.4.2014, 20:09

  pekné 😀 😀

 4. Autor: alien5 | Přidáno: 1.4.2014, 20:29

  Kua malem me kleplo tak 15 vtetin jsem tomu veril.Zrovna vcera jsem cetl ze to chris nikdy neudela. Fujjj sem se lekl..;)

 5. Autor: Cliunwolf | Přidáno: 1.4.2014, 20:46

  Na par sekund se o me pokousela mrtvice, ale pak se mozek vzpamatoval 😀

 6. Autor: Net | Přidáno: 1.4.2014, 20:51

  Jsem rád, že se to líbí 🙂 Škoda, že mě to nenapadlo dřív, měl bych to připravené lépe. Možná za rok 😀

 7. Autor: Rohlos | Přidáno: 1.4.2014, 22:23

  Noo, vy ste fšici borci… Já jsem si to se suchem v krku dočetl až dokonce a teprve vaše reakce mě vrátily zpátky na zem… Gratuluju, povedlo se vam mě přivést k análfilaktickému shocku… 😀

 8. Autor: koret | Přidáno: 1.4.2014, 23:16

  Málem jsem rozmlátil mobil 😀 ještě že jsem si včas přečetl komentáře.. Úplně jsem zapoměl že je Apríl 😀

 9. Autor: Skaral | Přidáno: 2.4.2014, 02:10

  Tak jsem se prošel na zahradu pro klávesnici…

  • Autor: Cliunwolf | Přidáno: 2.4.2014, 13:59

   rofl

 10. Autor: Shras | Přidáno: 2.4.2014, 21:42

  budte radi .. v sobotu jsme likvidoval policejni vir a v utery mi misto stranky fanklubu vyskoci FBI.

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na star-citizen.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum