(ID:12685) 2271: Malý skok pro člověka

Autor: Net | Přidáno: 24.9.2013 Kategorie Spectrum Dispatch

SKOKAN (JUMPER), Recenze

USA/Barevný/123min

Kevin Lazarus

12685-2271-One-Small-Jump-For-Man_TimeCapsuleMag_FICrop_600Když Global/Nexus v loňském roce oznámili, že se pustí do dalšího životopisného filmu slavného astroprůkopníka Nicka Croshaw, zdálo se to absurdní. Úplně všichni znají jeho příběh, od jeho neúnavného studia prostorové anomálie, která vypadala, že polyká celé lodě, po stanutí se prvním mužem, který objevil a úspěšně proplul skrz jump-point. Všichni to známe. Viděli jsme filmy, slyšeli písně, jsem si jistý, že to někdo namaloval, ale věc se má tak… Tohle je fakt dobrý.

Počínaje scénářem od nováčka Thomase Gosse, Prods byl schopný přilákat áčkové talenty jako například Michaela Forba (Croshaw) a Limu Hannigan (Baxter) a režiséra Ariela Kalila (Requiem’s Run). Dialogy a vizuální efekty jsou ve stylu cinéma vérité, který nepoučuje. To dodává živost a naléhavost tomu, co bylo vždy kamenem úrazu u dřívějších pokusů zachytit stejný příběh v předchozích adaptacích. Toto období Croshawova života byly v zásadě pokusy a omyly, snaha porozumět tomu, co způsobilo otevření anomálie a jak je trvale vyvolat je docela nezáživná, stručně řečeno jde o složitou astrofyziku a ohyby časoprostoru. Tvůrcům se to podařilo zjednodušit tuto část tak akorát, aby to bylo přístupné široké veřejnosti a emočně vás to zapojilo do děje bez ztráty intelektuálně náročných prvků vědeckého diskurzu.

Jakmile se film dostane k prvnímu Croshawově pokusu o překročení Ohybu, změní se na konvenční dobrodružný příběh, ale jelikož odvedl tak skvělou práci při prezentaci všeho, co je v sázce, jste připraveni na něco svižnějšího, což nás přivádí k pravděpodobně vrcholnému momentu celého filmu. Každý zná rizika prolétání jump-pointem. Je to jako pilotovat skrz pole asteroidů s přídavným spalováním naplno. Tak se to alespoň říká. Nyní můžeme zakusit, jaké to asi je. Oslepující rychlost, příšerný děs, ale také nával adrenalinu, opojení z letu na hraně a vylétnutí na druhé straně. Je to o to šílenější a neuvěřitelnější, že to přesně tak je i ve skutečnosti.

Vizuální efekty, když Croshaw vyletí na druhé straně, jsou provedeny dokonale a mění současný Croshawův systém, do podoby, jak asi vypadal, když jej Croshaw spatřil poprvé s veškerým úžasem, který musel cítit.

Použité technologie jsou prvotřídní ve všech oblastech. Zvukový podkres Williama Kurtze je rázný i intimní.

Film osloví všechny věkové kategorie, i když malým dětem se pravděpodobně nebude líbit vědecká mluva. Dostupný na D&W tento týden, účtovány standardní poplatky za stahování.

Přeloženo z: 2271: One Small Jump for Man
Přehled historie v SC: Historie a příběh


Předchozí Série Další
2262: Nesoský trojúhelník Časová schránka 2380: Spolu povstaneme
  1. Autor: Raven | Přidáno: 25.9.2013, 07:24

    No teda, kdy že to půjde do kin? 😉

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na star-citizen.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum