Kult „Star Citizen“ a Kupování Slibů

Autor: Jerry | Přidáno: 14.12.2013 Kategorie Novinky

Před nedávnou dobou vyšel na Ten ton hammeru článek, který odpovídal na jeden z celkem kritických článků o Star Citizenu. My jsme se tento článek rozhodli přeložit, ale než se k němu dostaneme je jen dobré, aby jste si přečetli taky to na co je vlastně odpovídáno.Na odpověď od Chrise na tento článek se podíváme zítra.

2ss5bn2u


Star Citizen je hra, která je doposud hlavně o naději, než o skutečných mechanikách. Chci tohle použít jako předmluvu, protože spousta pisatelů zde na Ten Ton hammer opravdu prožívá Star Citizen a někteří za něj již dokonce zaplatili, ale já mám velmi silný a odlišný názor. Star Citizen dokazuje, že „crowdsourcing“ může být velmi nebezpečný, když komunita začne utrácet dobré peníze za špatné věci.

Samozřejmě, pojďme začít s nějakou krátkou historií. Star Citizen zvedl svůj původní cíl z 500.000 dolarů na dva milióny. Dokonce už překročil 31 miliónů dolarů pomocí financování od hráčů, kteří posílají tolik peněz do Star Citizen, kolik by dali za zbrusu novou kabelku od Louise Vuittona, ve skutečnosti hovoříme o částkách vyšších než stojí nejdražší modely 50″ TV namontovaných na  stěně.  Ano, mluvíme o více než 2.500 dolarů. Zde je screenshot z něčeho Hrozného:

Přepis screenshotu z fóra

**************

úryvek z příspěvku:

previewZajímavé je, že Chris Roberts uvažuje o Banu lodi jako vhodné k prorážení blokád, ne jen jako o obyčejné transportní lodi. Myslím si, že nepotřebujete mít zbraně velikosti 4 pokud jste zcela nevinný. Téměř dostatečně aby mne přiměl jednu chtít ! Více štěstí pro příště, Chrisi Robertsi.

Odpověď:

Koupil jsem si jednu ….

Bohužel jsem také koupil Idris-P, Retaliator, a několik dalších věcí. Myslím, že jsem utratil 2.300 dolarů za něco, co možná někdy spatří denní světlo.

Bože, pomoz mi.

**************

konec přepisu screenshotu

To je za hru, kterou Chris Roberts plánuje vydat v roce 2015. Nejen, že nejde o „zlatou“ verzi hry, ale pouze Alfa nebo Beta verzi v roce 2015. Je to více než za rok ode dneška, ale lidé se zbláznili a snaží se nakupovat tak mnoho různých lodí a vylepšení kolik mohou do hry, která neexistuje a jejíž seznam slibů je kilometry dlouhý ( prosím přečtěte si to ( odkaz na stretch goaly ) a řekněte mi, jestli je to vůbec možné ). Neexistuje žádné hratelné demo skutečné hry, neexistuje žádná alfa verze, jen halda upoutávek, filmových scén a myšlenka, také “ Chris Roberts .“

Tady udělám čáru – je kosmická loď, kterou si můžete koupit za 1.250 dolarů. Může, spíše třeba mohli by jste, protože víte co, je vyprodáno. 150 jich je vyprodáno, nebo 187.500 dolarů, což je celková cena na zbrusu nové Lamborghini … za kosmické lodě ve hře, která ještě neexistuje a nemusí být ve své finální podobě ještě roky a roky.

Já teď neříkám, že Chris Roberts se chystá vzít peníze a utéct, to rozhodně ne, co říkám je, že lidé nalévají kvanta a kvanta peněz do projektu, který neexistuje a který ještě ani neměli možnost vyzkoušet. Nikdo neví, jestli bude hra zábavná, jestli bude zajímavá, jestli bude potřeba nalít tolik peněz do vývoje hry. Existuje několik jednoduchých logických her, které můžete hrát: vlastnictví lodě za 1,250 dolarů vás buď zvýhodní před ostatními hráči ( což znamená, že hra je zaplať-a-vyhraj ), nebo bude k dispozici snadno i pro ostatní hráče ( což znamená, že jste vyplýtval spoustu peněz ).

Dobrá, vím, že čekáte aby jse řekli „Hangar modul je úžasný“, ale to opravdu není. Chyby v texturách, když vlezete do lodě nejsou nic moc a kdokoliv ve škole herního designu by si mohl nahrát Unity a vytvořit hangár pro vesmírnou loď. Nemůžete si nic vyzkoušet a jde to tak daleko, že jen pokračuje lákání lidí k utrácení za něco, co by mohlo být v tomto bodě kultem.

Další přepis screenshotu z fóra:

preview**************

Pisatel zde doslova píše: „ Hahaha. Jsem na tom úplně stejně. Použil jsem peníze ze svých studentských půjček … „

**************

konec přepisu screenshotu

Ve skutečnosti, jsou zde lidé, čerpající své studentské půjčky a peníze na jídlo aby si mohli koupit vesmírnou loď v simulátoru, který může nebo nemusí být vydán v několika následujících letech obsahujíc nebo neobsahujíc většinu slíbených funkcí. Může nebo nemusí to být zábava ! Přesto lidé do něj investují šíleně nechutné množství peněz. Vím, že si lidé mohou dělat se svými penězi co se jim zlíbí a to, že do něčeho investují je v pořádku, ale utrácení peněz je krajně nakažlivé. Velké skupiny hráčů se cítí být stále více a více nuceni utrácet za kult Star Citizen, protože jsou vydávány novější, lepší a větší lodě a oni je „musí“ mít aby se vyrovnali svým kamarádům.

Vše co říkám přátelé je, že na realizaci nápadu je „crowdfunding“ dobrá věc. Pro kupování imaginárních kosmických lodí v momentálně imaginární hře je „crowdfunding“ špatný. Pokud jste zvědaví, jestli je Star Citizen podvod, pravděpodobně není. Pokud jste zvědaví, jestli bude Star Citizen dobrá hra ? To je již úplně jiná otázka. Posílání více peněz na projekt v této fázi  pravděpodobně nebude mít vliv na základní hratelnost.

Každopádně, utrácejte si své peníze jak se vám líbí, ale prosím, nepodléhejte tlaku vrstevníků, aby jste měli pocit, že si musíte kupovat věci do hry, která neexistuje . To je vše.


Pod originálem článku následuje celkem obsáhlá diskuze mezi zastánci a odpůrci tohoto způsobu financování …. ( odkaz zde )

Tento článek vyšel na http://www.tentonhammer.com

 1. Autor: jimmi.lc | Přidáno: 14.12.2013, 21:40

  ja stale hovorim netreba podlahnut davovej psychoze 😉 , je to dobry projekt , treba ho podporit, ale vsetko s mierov 😉

 2. Autor: T3G | Přidáno: 14.12.2013, 22:02

  Přesně tak, jak říkáš oni už maj tolik peněz, že bude vůbec problém je utratit za více modelaru, programatoru atd. Samozřejmě mě taky celkem dost štve, že datum vidání je v nedohlednu. Už se prachy utracej za podle mě kokotiny „Wingman hangar“ bude větší a lepši, ale WH nemá na hru absolutně žádnej pozitivní vliv, takže mě to utvrzuje v tom že prostě další prachy do SC nedam. Místo toho aby najmuli armádu lidí, kterí urychlí vývoj (beztak to tam byl samej Mexikan :D), tak vyhoděj kupu Vašich peněz za WH, nechci vědět kolik peněz si tam přijdou ti na vrcholku pyramidy. Oni se v každým WH smějou, ale maj proč, budou královsky placení ještě několik let než hra možná vyjde a na 100 % ještě následně při rozšiřování hry bude pokračovat, takže pro ně určo značka ideál. SC se mi hodně líbí, určitě SC fandím, ale myslím že na to, kolik maj vaty pouštěj nějaký informace o progresu celkem dost pomalu.
  Hodně se mi líbi Elite, takže hned jak vyjde pujdu do toho (možná si koupím i přístup do bety 50 liber není tak moc) a hlavně to dám za věc která už je před vydáním. Když si vezmu to že Elite je ve vývoji od Listopadu 2012 a maj už hratelnou Alfu a prej dost vypipmpenou Alfu (samozřejmě že to nemá být tak komplexní hra) ale i tak klobouk dolů. Navíc co jsem koukal, tak v datadiscích maj být funkce o přistávání na planetách a opoušťení kokpitu.

  • Autor: walltar | Přidáno: 14.12.2013, 23:16

   Jen s tím Wingman hangárem … peníze na něj nejsou z normálních příspěvků. Peníze na WMH a všechnu ostatní propagaci hry jsou od Subscriberů. Tyhle peníze se ani nezapočítávají do pledge counteru …

   A s tím, že nenajímají nové lidi … na konci roku se stehují do nových kanceláří v Ausitnu, protože jim ty co mají prostě nestačí a už nemohli najímat dalši lidi, v LA se už jedná o pronájmu dalšího místa přes ulici, protože jim to co tam mají taky nestačí, Nové studio teď otevřeli v Manchasteru. Takže já bych řekl, že nabírají nové lidi co to jde. Ale tím že nabereš víc lidí vydání věcí co jsou tak do půl roku daleko spíš zpomalíš, protože potřebuješ čas aby se lidi zapracovali. Navíc se ti zhorší efektivita.

   Jinak s placením … královksky placení jsou na naše poměry všichni zaměstnanci, když si vemeš kdo pro ně dělá … člověk co dělal na HUDu v Iron Man 3 asi nebude nejlevnější, Chlapík co dělal koncepty pro nové JJ Star Treky taky není zadarmo. A nezapomeň na ty prémie jak hra vyjde … 100% výdělku půjde do kapsy CIG. A nedivil bych se, kdyby se kopií hry po launchi prodalo k milionu. To potom Chris bude prachama připalovat doutníky.

 3. Autor: T3G | Přidáno: 14.12.2013, 22:03

  sorry mám tam chyby sem si to po sobě nepřečetl 🙂

 4. Autor: jimmi.lc | Přidáno: 14.12.2013, 22:33

  ja som skor myslel na to ze nepodliehat davovej psdychoze a snazit sa ziskat stoj co stoj nejaku lodickum ved caro hry je aj v tom zarobit si na nejaku v hre samotnej 😉 (jasne ze chapem princip ktory presadzuju niektory chalani ze jednym charakteriom si budu budovat karieru a druhy kde je viac lodi poskytnu guilde ale aj tak 😉 ) …. inak 35 mil za AAA titul nie je zas az tak vela 😉 …… nie som si isty ale mam pocit ze WH je financovany hlavne z penazi za „SUBSCRIPTIONS“ či? …. a co sa tyka ELite ano vypada to fajn a kedze v hlbokej minulosti som hraval Elite a aj Frontira este na Amige 1200 celkom sa na tuto hru tesim ale neporovnaval by som ju z SC ;), aj ked to velmi nesledujem mam pocit ze to bude single hra a SC je MMO 😉

  • Autor: Aisling | Přidáno: 18.12.2013, 23:15

   Popravdě, proč bych měl trávit ve hře x hodin tím, že budu jak šílenej vydělávat na loď, když si ji můžu koupit i teď, s LTI (to už není pravda, ale kolik lidí nakupuje lodě teď?) a navíc tím podpořím hru? Denně trávím x hodin v práci, nepotřebuju to absolvovat ještě ve hře jen abych měl pocit, že jsem si to poctivě oddřel.

 5. Autor: Raven | Přidáno: 14.12.2013, 22:52

  Je pravda, že peněz se do toho nalilo opravdu hodně, až jednoho občas napadne, jestli to třeba nebylo lepší věnovat na charitu. Nicméně backery nikdo nenutil ať tam ty prachy vráží. A jestli to někdo dělal kvůli tomu, aby se vyrovnal v počtu lodí svým kamarádům tak je to idiot. Ale díky bohu za takové aspoň se vybralo víc pěnez ;). Celá crowfunding kampaň je udělaná opravdu dobře a věřím, že všechny další kickstartery si z ní budou brát příklad. Člověk pořád slyší ten hlásek v hlavě: „O víkendu je akce na Horneta… a právě ti přišla výplata…“ ;).

  • Autor: jimmi.lc | Přidáno: 14.12.2013, 23:09

   „A jestli to někdo dělal kvůli tomu, aby se vyrovnal v počtu lodí svým kamarádům tak je to idiot. “ velmi pekne povedane 😉

 6. Autor: Poseidon | Přidáno: 15.12.2013, 10:49

  Osobně, pokud někdo peníze má, až si je utratí klidně za bengala, pokud bude hra vyvážená tak, že menší lodě budou mít možnost úniku, když se střetnou z loděmi, které nelze zdolat např. Hornet vs Idris atd. Mé obavy jsou z toho, že hra místo rozšiřování do vertikálního směru, rozuměj do hloubky, tak začíná expandovat horizontálně více lodí, více světů atd.

 7. Autor: T3G | Přidáno: 15.12.2013, 18:01

  Myslím že ještě vyberou fůru peněz, průměrně to dělá 50+ k dolaru za den to se celkem dá, než zakokrhá první jarní kohout bude tam 40 míčků 😀 ,sem tam to podpořej limitovanou edicí lodiček a penízky se vyberou 😀

 8. Autor: T3G | Přidáno: 15.12.2013, 18:07

  Pokud jde o ten WH , chvála bohu že se to platí z jiného zdroje 🙂

  • Autor: TheKrzy | Přidáno: 25.12.2013, 09:12

   Chvála bohu??? Vždyť je úplně jedno odkud ty peníze jsou, jestli od hráčů nebo jiných sponzorů. Ty peníze mohli jít na vývoj a ne na blbosti….

   • Autor: walltar | Přidáno: 25.12.2013, 09:57

    Hmm tak to že je to blbost je dost subjektivní … pro mě je to vyvrcholení každého týdne a těším se na něj.

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na star-citizen.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum