Lodě – srdce Star Citizenu – část 2.

Autor: Raven | Přidáno: 23.9.2013 Kategorie Lodě| Mechaniky| Novinky

Po kratší pauze je tu druhá část článku o lodních částech. Podíváme se na motory, trysky, zbraně a další zajímavé vybavení.

lodě

Co dělá loď lodí?

Zde je náhled na některé vybavení, z kterého se skládají lodě ve Star Citizen.

(názvy jsem nechal také v původním znění pro lepší orientaci, pozn.překl.)

Trup (Hull): Na trup můžete umístit další pancéřování, popřípadě snížit váhu pro lepší ovládání nebo upravit loď tak, aby měla menší energetickou stopu a byla hůře zachytitelná radarem.

Elektrárna (Power Plant): Zásobuje energií celou loď. Je to základ, na kterém stojí všechny ostatní systémy.

Avionika (Avionics): Pokud je elektrárna srdcem vaší lodi, pak avionika je jejím mozkem. Avionika se stará o výpočty potřebné pro manévrovací trysky, sledování a identifikaci cílů, automatické přesměrování energie potřebné pro funkční podporu života. Je to unikátní systém, který se dá vylepšit přídavnými systémy jako ITTS (inerciální sledovací a zaměřovací systém), lepší UI do vaší střílny a mnoho dalších věcí.

Přídavné spalování (Afterburners): Dodá značný bonus k rychlosti za cenu mnohem vyšší spotřeby paliva.

Generátory štítů (Shield Generators): Chrání loď  před nepřátelskou palbou a troskami. Generátory se vyrábějí v různých velikostech a mají různé druhy pokrytí (bublina, čelní-zadní, kvadranty, apod.)

Vpusť (Intake): Umožňuje nabírat vodík z vakua nebo z vrchní části atmosféry plynných obrů pro doplnění nádrže.

Palivová nádrž (Fuel Tank): Nádrž dodává vodík do elektrárny, která dodá energii do motorů. Pokud se dostanete z dosahu civilizovaného vesmíru, doufejte, že máte dostatek paliva. Vás počítač vás varuje před překonáním bodu bezpečného návratu. (Po jeho překonání se nebudete schopni vrátit na nejbližší základnu).

Manévrovací trysky (Maneuvering Thrusters): Jsou to malé trysky, které umožňují zatáčení, stoupání a otáčení a také úpravu rychlosti lodi a jejího směru. Trysky mohou být přidělané napevno nebo s kloubovým uchycením pro zlepšení ovladatelnosti.

Motory (Engines): všechny lodě využívají sérii lineárních motorů, které mohou být vylepšeny mnoha různými kombinacemi. Piloti se budou ke své lodi chovat jako ke svému PC. Mohou přidávat další komponenty pro zlepšení výkonu, koupit nový motor, tak jako kdyby kupovali nový procesor. (A stejně jako procesor, i motor se můžete pokusit přetaktovat, ale můžete ho zničit).

Některé detailněji popsané části:

Vpustě (Intakes)

Vpustě jsou umístěny v přední části lodě a slouží pro nabírání vodíku přímo z vesmíru. Vylepšení vpustí upravuje jejich efektivitu a profil lodě. Čím lépe je palivo uskladněno, tím výkonnější jsou motory. Háček je v tom, že je také zvětšena vaše radarová stopa, pokud však nemáte nainstalovaná protiopatření. Profil lodi se také mění: ty jednodušší vypadají jako jednoduché větráky, jiné mohou zářit různými barvami, podle toho, jak moc se zahřívají.

Motor

Motor je jádro lodi. Výkon motoru se mění podle výrobce, modelu a typu (typy jsou například fúzní, štěpné, antihmotové, apod.). Každý nabízí jiné vlastnosti.  Modely mohou být: General Fusion 3000, Merlin Agena-L, Korolev Atlas III, Suncom Omega.

Trysky

Trysky jsou na konci procesu, jsou to výstupní body motoru. Upravují výkon motoru: dokáží spalovat palivo různými rychlostmi, měnit dosah, zvětšit či zmenšit radarový profil vaší lodě (můžete si připlatit za tiché trysky, které nevydávají tak velkou stopu). Zde uvidíte značný visuální rozdíl: různé velikosti, různé barvy zážehu apod. Trysky jsou definovány dvěma hodnotami.

Za prvé, jejich třídou tahu (TR+číselné označení), která určuje jak silný tah jsou schopny vyvinout. Čím vyšší označení, tím silnější tah. Trysky typu TR10 jsou používány na hlavních motorech křižníků. Trysky TR1 jsou použity například na RSI Aurora. Běžně můžete nainstalovat trysku na slot se stejným nebo menším označením, ale nemůžete použít trysku TR5 v lodi, která má slot pouze TR3. Většina lodí má trysku hlavního motoru silnější než ty ostatní. Dále obsahují většinou osm, minimálně však čtyři slabší sloty pro manévrovací trysky a retro trysky. Manévrovací trysky se užívají pro změnu orientace lodi a vektoru. Retro trysky snižují rychlost lodě. Manévrovací trysky, umístěné na čele lodi, mohou také fungovat jako retro trysky.

Druhá důležitá hodnota je pohyblivost trysek. Fixní (Fixed) jsou nepohyblivé. Trysky na lunárním modulu Apollo by se dali nazvat jako fixní. Pak máme Kloubové (Jointed) trysky, které jsou neohebné, ale rotují na jedné nebo dvou osách. Další jsou Ohebné (Flex)trysky, které mohou také pracovat na jedné či dvou osách a navíc jsou flexibilní. Představte si je jako trysky na sťíhačce Harrier nebo F-35 (kolmá dráha vzletu, pozn.přelk.). Nakonec zde máme Vektorové (Vectored) trysky, které jsou vybavené směrovými klapkami umožňujícími změnit směr proudu výfuku.

Například Hornet může nést nejvýše Vektorový Motor TR4, čtyři Pružné trysky TR2 (z toho dvě umístěné zepředu fungující také jako Retro trysky) na  horní části lodi a čtyři Kloubové trysky TR2, umístěné vespod.

 1. Autor: Darlian | Přidáno: 23.9.2013, 20:27

  Vypadá to opravdu pěkně. Člověk bude mít na výběr tolik možností, které mu umožní udělat si jedinečnou loď, ke které si vytvoří opravdový vztah. Hlavně se mi líbí vpusť, lodě tak nejsou závislé na stanicích.

 2. Autor: Coxonin | Přidáno: 24.9.2013, 06:52

  Moc pekny clanek, dik. Jen power plant se v letecke terminologii nepreklada jako elektrarna, ale pohona jednotka.

  • Autor: Raven | Přidáno: 24.9.2013, 07:12

   Jo pohonná jednotka byla první verze, ale pak jsem to duchapřítomně přepsal ;).

 3. Autor: NEJKA | Přidáno: 24.9.2013, 10:52

  Moc pěkný, jen tak dál.

 4. Autor: Poseidon | Přidáno: 24.9.2013, 17:45

  Viděl jsem na Stretchgoal 3,5 mil., že si budu moc vybavit kokpit fotkama atd.. Tak jsem zvědav, jestli to bude hned od začátku

 5. Autor: Sir_Sato | Přidáno: 10.11.2013, 21:26

  Díky za překlad, užitečné info 🙂

Napsat komentář

Jak mít vlastní obrázek u komentářů

Zaregistrujte se na stránkách Gravatar.com, připojte si k účtu e-mail, který používáte na star-citizen.cz a nastavte si libovolný obrázek.

Snažte se v komentářích držet tématu, na rozsáhlejší diskuse je vhodnější naše fórum