Vanduul

 Odesílatel: UEEHICOM, Office of Naval Intelligence

 Stupeň utajení: PŘÍSNĚ TAJNÉ

46a17a6431a980181f40c7d84d1eacd4[1] Před šesti měsíci se UEE připletl do cesty skutečný poklad. Vanduulská mateřská loď (také označována jako X12). Byla nalezena bez známky aktivity v soustavě Garron. Pozdější analýza nám naznačila, že utrpěla katastrofální selhání motoru, které zamořilo velkou část lodi smrtícím antihmotovým zářením. Přeživší Vanduulové pak nebyli schopni ani spustit autodestrukci lodi, jak jim nařizuje jejich protokol. Výsadek mariňáků z 8. UEE divize se díky tomu po nalodění poměrně snadno vypořádal se zbývajícími členy posádky. Ačkoliv nezbyl žádný Vanduul, který by mohl být vyslýchán, loď i tak poskytla mnoho cenných informací o jejich zvycích a kultuře. Následuje předběžná zpráva.

Sociální struktura

vanduul_4-copy[1] Podle všeho patřila předmětná loď hordě Goran. Po analýzách mitochondriální DNA subjektů z X12 se termínu klan zdráháme použít. V rámci jedné hordy totiž byla u válečníků přítomna až příliš různorodá škála genetické informace. To vyvolává řadu zajímavých otázek o, nám zatím neznámém, centru Vanduulské společnosti. Od prvního kontaktu víme, že Vanduulská horda může začít válku s jinou hordou stejně snadno, jako s jinou rasou. Zůstává však záhadou jakým způsobem se ony Vanduulské hordy formují. Vojenští antropologové si myslí, že existuje nějaká forma shromáždění, kde jednotlivé skupiny nabírají ty nejlepší a nejsilnější válečníky. V současné době je to však stále jen spekulace. Je také možné, že mladí Vanduulové odcházejí ze svého domovského světa a hordy tvoří přirozeným shromažďováním. Zajímavé je, že všechny subjekty z X12 jsou mužského pohlaví. Někde tedy musí existovat místo, kde dochází k páření a jiným společenským aktivitám.

 Jazyk

VanduulRaidScreenGrab3b[1] Vanduulské písmo se zdá být velmi stručné, snad až humpolácké. Po celé lodi se nachází systém krátkých, piktografických nápisů. Navzdory tomu však exolingvistický (obor studující mimozemské jazyky pozn.překl.) tým z Moskevské univerzity zatím neudělal žádný pokrok k jeho rozluštění. Nenašli žádnou podobnost mezi psanou a mluvenou formou Vanduulského jazyka. Písmo vypadá tak trochu jako kříženec mezi Egyptskými hieroglyfy a Brailovým písmem. Na lodi bylo také nalezeno značné množství video materiálu. V 95% případů jde o Vanduula mluvícího přímo do kamery. Překladatelské práce již probíhají, ale se současnými daty je však odhadováno, že to zabere několik let. Potřebovali bychom najít svého druhu Rosettskou desku (pomocí ní byly v 19. století rozluštěny hieroglyfy pozn.překl.).

Vanduulská videotechnika je až překvapivě primitivní. Jednoduchá 2D obrazovka s nízkým rozlišením a nazelenalým zbarvením. V porovnání se současnou holografickou produkcí jakékoli jiné rasy je její sledování dost nepříjemné.  Vzhledem k tomu, že obecně je technologická úroveň Vanduulů dost vysoká a také tomu, že už po generace jsou schopni plenit vyspělejší druhy, jde pravděpodobně o záměr. Možná nutnost, kvůli jejich unikátní struktuře oka.

Artefakty

Vanduul_concept_3[1] Posádku X12 tvořilo přibližně 1400 Vanduulů. Drtivá většina z nich byla umístěna v těsných řadách buněk seskupených kolem lodního motoru. Bohužel jen velmi málo z těchto prostor je aktuálně přístupných. Na lodi je také šest kajut umístěných na přídi. Věříme, že tyto kajuty patřily kapitánovi, prvnímu důstojníkovi a těm nejlepším pilotům. V nich bylo nalezeno množství zajímavých předmětů. Vypadá to, že Vanduulové sbírali různé trofeje. Tyto trofeje byly často seskupené podle jednotlivých kultur. A jeden pilot (pravděpodobně) měl takto desítky váz z Banu a malou sbírku Xi‘anských prstenů. V kapitánské kajutě pak byla na stěnách poněkud hrůzná sbírka desítek vybělených lidských kostí. Význam těchto předmětů je nám neznámý, ale jak vám každý bukanýr řekne, Vanduulové opravdu obchodníci nejsou.

Vanduul_concept_4[1] Vnitřní výzdoba lodi je překvapivě celkem různorodá. Většinu lodního interiéru tvoří holý pancíř. A pravděpodobně kvůli nečistotám v hornině ve výrobních světech mají Vanduulské kovy obvykle hnědý odstín. V některých místnostech se však vyskytují malby na stěnách nebo je vytvořeno umělé životní prostředí. Nalezli jsme například místnost se stěnami pokrytými růžově rozkvetlými stromy. Sloužila pravděpodobně pro rekreaci, protože obsahovala kompletní posilovnu a plavecký bazén.

Vanduul_scale[1] Zkoumáním osobního majetku jsme dospěli k tomu, že velmi specifický význam má pro Vanduuly nůž. Velká část posádky zemřela, se svými noži v rukou. Ty jsou často velmi komplikované, ale funkční. Rozbor materiálu poukázal na to, že pocházejí z jednoho místa. Jsou však pravděpodobně vyrobené větším množstvím výrobců. Existuje také domněnka, že každý Vanduul si svůj nůž vyrábí sám. U každého pitvaného exempláře totiž na rukojeti nože byly ty samé nerovnosti jako na dlaních jeho majitele. Ztvárnění nožů se také vyskytuje napříč jejich výtvarnictvím a jsou i často zobrazovány na stěnách kajut. V jedné místnosti (které říkáme „kaple“) jsme nalezli složité skleněné mozaiky zobrazující nože. Zdá se, že takto ztvárněn byl především nůž, který jsme nalezli v kapitánské kajutě.

Kosmická loď

space fighter2 Válečná loď samotná byla odvlečena do vojenského zkušebního komplexu na Centauri k dalším testům. A tamější experti tvrdí, že škody utrpěné výbuchem reaktoru jsou tak rozsáhlé, že nebude loď možné uvést zpět do provozu. Nosnost X12 zhruba odpovídá třídě lodí UEE Indefatigable. Její plátování je velmi silné. A to také pravděpodobně zapříčinilo tak rozsáhlé vnitřní poškození. Ten samý systém vrstev, který má vydržet tři až čtyři torpédové útoky tentokrát nasměroval energii exploze ne ven, ale na dolní paluby lodi. K dalšímu: X12 může nést letku stíhačů dokonce větší, než carrier třídy Bengal. V tomto případě šlo o zhruba 300 stíhačů 39a750ac026aaca078326f9dc354a284[1]známých jako „Scythe“ (v překladu doslova „Kosa“ pozn.překl.). Podle zpravodajce UEE, Franka, jsou tyto stíhače používány výhradně pro vojenské účely. Stojí ale za zmínku, že pouhá stovka z nich byla schopná služby, zbytek byl pravděpodobně držen kvůli náhradním dílům. Tedy při plném nasazení by byla schopná boje pouhá třetina. Na požadavek Senátu byla většina těchto stíhačů prodána do soukromých rukou. Ze zisků jsou pak financovány důležité projekty veřejné služby. Zbytek je pak Naval Intelligence udržován jako testovací skvadra s potenciálním využitím v tajných operacích.